Aromatické kúpele s éterickými olejmi
Pridané 15.4.2024 15:01:09 Počet zobrazení 225
Aromatické kúpele sú vodné procedúry spájajúce životodarné pôsobenie vody s liečivou silou vonných olejov. Mimoriadne príjemným spôsobom blahodarne pôsobia na celý organizmus. Osviežte sa, povzbuďte, tónujte, alebo upokojte a uvoľnite organizmus.
Éterické oleje rozpustené vo vode obalia telo, prejdú pokožkou a dostávajú sa do krvného obehu a lymfy. Zlepšujú funkčný stav systémov v organizme, zvyšujú vnútrobunkový metabolizmus. Vdychované aromatické výpary pôsobia na centrálny nervový systém a majú psychoterapeutický účinok.
Aromatické kúpele môžu byť: chladivé – s teplotou vody 25-33°C, neutrálne – s teplotou vody 34-36°C, teplé – s teplotou vody 37-39°C a horúce – s teplotou vody 40-42°C. Chladivé kúpele majú celkový tonizujúci účinok, stimulujú funkcie kardiovaskulárneho a nervového systému a zvyšujú metabolizmus. Neutrálne a teplé kúpele znižujú bolesť, znižujú svalové napätie, upokojujú nervový systém a zlepšujú spánok. Horúce kúpele zvyšujú potenie a metabolizmus, ale vyčerpávajú telo.
Je dôležité presne určiť teplotu a dodržať určitú dobu trvania postupu. Horúce a vlažné kúpele sú zvyčajne najkratšie v trvaní 3 až 5 minút, teplé kúpele v priemere 10 až 15 minút a neutrálne kúpele sú najdlhšie trvajúce 30 až 35 minút. Zistilo sa, že najlepší liečebný účinok teplých a neutrálnych kúpeľov je večer pol hodinu alebo hodinu pred spaním a horúci a vlažný – popoludní. Ihneď po jedle nie je žiaduce aplikovať aromatické kúpele, pretože zaťažujú kardiovaskulárny systém a bránia procesu trávenia.
Aromatické kúpele sú vedené rôznymi formami: celkový kúpeľ – ponorené je celé telo, okrem hlavy, krku a hornej časti hrudníka; polovlna (sedací kúpeľ) – telo ponorené do polovice pása a čiastočný kúpeľ – na jednotlivé časti tela – nohy, chodidlá, ruky, panva a pod.
Aromatický kúpeľ sa pripravuje pridaním siedmich až desiatich kvapiek esenciálneho oleja nakvapkaného na emulgátor (rozpúšťadlo) ako je morská soľ, med, glyceridový olej (mandľový, jojobový, hroznový atď.) do kúpeľa naplneného vodou určitej teploty. Pomocou emulgátora sa éterické oleje rovnomernejšie rozložia vo vode. Po kúpeli by sa telo nemalo oplachovať čistou vodou, ale iba osušiť uterákom. Odporúča sa tridsaťminútová prestávka.
Aromatické kúpele je možné vykonávať len s jedným typom aromatického oleja, alebo s kombináciou rôznych olejov, čo umocňuje požadovaný liečebný účinok. Podľa Roberta Tisseranta sú obzvlášť účinné aromatické kúpele s nasledujúcimi kombináciami éterických olejov:
Ranný tonizujúci a osviežujúci kúpeľ:
- rozmarínový olej - 3 kvapky
- borievkový olej - 5 kvapiek
- mätový olej - 2 kvapky
Denný osviežujúci, tonizujúci a chladivý kúpeľ:
- bergamotový olej - 4 kvapky
- bazalkový olej - 2 kvapky
Večerný upokojujúci kúpeľ navodzujúci spánok:
- harmančekový olej - 2 kvapky
- levanduľový olej - 5 kvapiek
- pomarančový esenciálny olej - 2 kvapky
Nový komentár